Bolesław Wieniawa Długoszowski 1915 – figurka 54mm

Bolesław Wieniawa Długoszowski 1915 – figurka 54mm

Obchodzimy dzisiaj 100 lecie wymarszu Kompanii Kadrowej Legionów. To pierwszy oddział polski walczący w Wielkiej Wojnie – wojnie dla Polski wygranej. Dzisiaj przedstawiamy figurkę ułana Legionowego z początku 1915 roku. Przedstawia ona postać Bolesława Wieniawy Długoszowskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych Legionistów, późniejszego adiutanta Józefa Piłsudskiego.

Kompania Kadrowa Legionów

Początek Legionów wiąże się z polskimi formacjami paramilitarnymi w Zaborze Austriackim. W momencie wybuchu Wielkiej Wojny środowiska polskie wykorzystując ogromne wpływy na Dworze Cesarskim i metodę faktów dokonanych przekształciły polskie formacje paramilitarne: Polskie Drużyny Strzeleckie i Związek Strzelecki w Legiony Polskie – miało to miejsce 16 sierpnia 1914 roku.

Zanim do tego doszło, 3 sierpnia wyruszyła na tereny zaboru Rosyjskiego tzw. Siódemka Ułanów Beliny, która w typowo komandoskim rajdzie zasiała panikę i zerwała mobilizację Polaków do Armii Carskiej.

800px-LegionyWKielcach

Kompania Kadrowa w Kielcach

6 sierpnia wyruszyła kompania kadrowa składająca się ze stu kilkudziesięciu żołnierzy, pod dowództwem komendanta Piłsudskiego. Niestety nadzieje na wzniecenie powstania w Zaborze Rosyjskim nie ziściły się, i po zajęciu Kielc kompania wróciła do Krakowa stając się zalążkiem Legionów. Była ona pierwszym oddziałem walczącym o odzyskanie niepodległości w Pierwszej Wojnie Światowej.

Zobacz w serwisie www.figus.pl

Polskie Orły Wojskowe 1914-18 – organizacje paramilitarne link

Polskie Orły Wojskowe 1914-18 – Państwa Centralne klik

Bolesław Wieniawa Długoszowski – pierwszy ułan Rzeczypospolitej

Trudno Czytaj więcej…

: Bolesław Wieniawa Długoszowski 1915 – figurka 54mm

Category: Produkty Adalbertus, figurki 54mm, figurki I WŚ, Legiony, Marcin Kaźmierczak, ułani

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *