Figurka Łączniczki AK – Powstanie Warszawskie 1944 – 120mm

Figurka Łączniczki AK – Powstanie Warszawskie 1944 – 120mm

Powstanie Warszawskie jest pomimo 70 lat od jego wybuchu żywym tematem w polskiej świadomości zbiorowej. W ostatnich latach zainteresowanie i kontrowersje na jego temat ulegają nasileniu. Figurka Łączniczki AK z okresu powstania jest też jedna z najlepszych wyprodukowanych przez Adalbertus. Zobacz jak powstała ta wspaniała postać w skali 120mm.

Rzeźba figurki Łączniczki AK

Figurkę łączniczki wyrzeźbił wyjątkowo uzdolniony autor – Pongsatorn Kanthaboon Tajlandii. O autorze ostatnio nie wiele słychać, jednak w pierwszej dekadzie tego wieku należał on do światowej ekstraklasy rzeźbiarzy 120mm.

Jeden ze szkiców figurki

Projekt rozpoczęliśmy od zebrania zdjęć łączniczek AK ze Zgrupowania Radosław – chodziło o postacie ubrane w panterki Waffen SS. Zgrupowanie zdobyło je w pierwszych dniach powstania z magazynów na Stawkach. Następnie Pongsatorn wykonał kilka szkiców, i ustaliliśmy pozę, w jakiej ma być wyrzeźbiona dziewczyna. Z założenia miała być szczupła – pamiętajmy, że czasy okupacji były czasami niedożywienia ludności na wschód od Rzeszy.

figurka Parasol

Zawartość modelu

Zamiast alternatywnych główek w czapce lub hełmie zdecydowałem się na zamówienie dwóch wariantów rąk. Chodziło o to, że regulaminowe położenie biało-czerwonej opaski zmieniało się 10 sierpnia. Pozwalało to modelarzowi na wybór miejsca walk w którym chciałby postawić figurkę – Obrona Cmentarzy 2-10 Sierpnia, Starówka – do końca sierpnia czy Czytaj więcej…

: Figurka Łączniczki AK – Powstanie Warszawskie 1944 – 120mm

Category: Produkty Adalbertus, figurki 120mm, figurki II WŚ, figurki kobiet, Pongsatorn Kanthaboon, powstanie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *