Figurka Żuawa Śmierci 1863 – 54mm

Figurka Żuawa Śmierci 1863 – 54mm

Żuawi Śmierci to elitarna formacja z okresu Powstania Styczniowego 1863 roku, wzorowana na francuskich formacjach Zouaves. Została ona sformowana przez francuskiego mistrza fechtunku Franciszka Rochebrune i brała udział w walkach od marca do maja 1863. Pomimo krótkiego okresu istnienia zapisała się chwalebnie w historii polskiego oręża. Żuawi byli niezwykle zdyscyplinowani i wyjątkowo skuteczni w ataku i w obronie.  Ich obecność na polu walki silnie wpływała na morale wojsk własnych i przeciwnika.

Rzeźbienie figurki Żuawa Śmierci

Stanisław Lesiński 1863Figurkę Żuawa Śmierci wykonałem na podstawie fotografii przedstawiającej Stanisława Lesińskiego, dowódcę I plutonu żuawów J. Miniewskiego.

Prace rozpocząłem od wydrukowania sobie owej fotografii pomniejszonej do skali 54mm, co pomaga zarówno przy ustawianiu pozy szkieletu, jak i później, pozwalając lepiej zorientować się w proporcjach poszczególnych elementów. Wspomniany szkielet powstał ze skręconego miedzianego drutu – można użyć też spinaczy do papieru, skręcony drut nieco lepiej trzyma pierwszą warstwę masy rzeźbiarskiej.

Masa modelarska fimo

Większość figurki wykonałem z termoutwardzalnej modeliny Fimo. Materiał ten wymaga utwardzenia poprzez wypalenie w temperaturze ok. 120 stopni, przez kilkanaście minut, wcześniej mamy w zasadzie nieograniczony czas na modelowanie i poprawki. Przy okazji mała rada – fimo występuje w kilku odmianach (classic, soft, effect) i kilkudziesięciu kolorach, na dodatek właściwości  masy mogą się różnić w zależności od barwy – ja używam fimo classic w kolorze „champagne” zmieszanego pół na pół z fimo quickmix, który sprawia że masa staje się bardziej plastyczna. Jako że świeże fimo nie przykleja się do metalu, szkielet pokryłem wpierw warstwą chemoutwardzalnej masy Greenstuff, na którą od razu nałożyłem fimo. Używając narzędzi dentystycznych oraz pędzli gumkowych wymodelowałem główne elementy figurki (z wyłączeniem dłoni i głowy, które zaplanowałem zrobić osobno).  Jako że fimo nie zastyga samo, prace mogłem wykonywać bez pośpiechu i rozłożyć je na kilka dni, dopiero później utwardzając figurkę w piekarniku.

rzeźba figurki Żuawa

Rzeźbienie detali – Magic Sculp i GreenStuff

Głowę, dłonie a także drobne detale wykonałem z dwuskładnikowych mas chemoutwardzalnychMagic Sculpa, Greenstuffa, mieszając je odpowiednio do potrzeb. Magic jest nieco miększy, zastyga na kamień i po wyschnięciu można go obrabiać mechanicznie, GS jest znacznie bardziej „gumiasty”  i lepiący się – po jego wyschnięciu obróbka mechaniczna jest jednak dość utrudniona. Mieszanie mas pozwala zachować zalety obydwu. Z plastiku wykonałem pochwę szabli i sztyletu. Prace zakończyła długa sesja poprawiania i szlifowania niedoskonałości.

Malowanie Żuawa

Po otrzymaniu żywicznego odlewu i sklejeniu go w całość mogłem przystąpić do malowania. Zacząłem od pokrycia całości czarnym podkładem „Chaos Black” Citadela, po czy m aerografem wstępnie wycieniowałem mundur – jasne szarości nakładałem „od góry”, ciemniejsze tony „od dołu”. Dalsze cieniowanie i zmiany odcienia poszczególnych elementów wykonałem pędzlem farbami akrylowymi.

Żuaw 54mm

Malowanie farbami akrylowymi

Przy malowaniu figurki akrylami ważne jest używanie pędzli dobrej jakości a także właściwa konsystencja farby. Pamiętać też trzeba by na pędzlu farby nie było zbyt wiele (zwłaszcza przy cieniowaniu), dlatego zawsze wycieram nadmiar czy to o ręcznik papierowy, czy po prostu o wierzch dłoni . Używając rozcieńczonych odcieni fioletu i niebieskiego zmieniłem nieco barwy koszuli i spodni, tak by odróżnić je wizualnie od reszty munduru. Dobrą szkołą malowania figurek są bogate kolorystycznie miniatury fantasy – pozwalają znacznie rozszerzyć swoją paletę barw, efektów i „sztuczek”, co później procentuje przy malowaniu przy malowaniu „szaroburych” figurek historycznych i pozwala nawet z pozornie nijakiej figurki uczynić efektowny model.

Żywiczna figurka Żuawa

Malowanie twarzy

Malując twarze nie używam gotowych zestawów farb, zwykle mieszam kolory na bieżąco, często sięgając po czerwienie, fiolety czy odcienie niebieskiego, tak by ożywić wizualnie twarze i uczynić je efektowniejszymi – szczególnie widoczne jest to w większych skalach. Elementy metalowe, takie jak guziki, klamrę pasa czy elementy szabli pomalowałem w technice non metallic metal, używając zwykłych matowych farb do uzyskania efektu metalicznego połysku – w skrócie technika polega na stosowaniu bardzo dużego kontrastu pomiędzy elementami zacienionymi a oświetlonymi i odpowiednim rozłożeniu cieni i świateł.

Profil Żuawa

Prace nad figurką zakończyło malowanie podstawki – pokryłem ją dodatkowo śniegiem (soda oczyszczona) i dołożyłem nieco roślinności (trawka modelarska i obcięte włosie pędzla malarskiego)

Figurkę  Żuawa można kupić w sklepie Arma Hobby

figurka gotowa

6 komentarzyto “Figurka Żuawa Śmierci 1863 – 54mm”

 1. Niby fajna, ale ta szabla to jak z filmu o piratach. Jest wielgachna.

 2. figfan pisze:

  Rewelacja Przemek…już nie mogę się doczekać aż ją zmaluję…
  Bardzo lube taka tematykę…i zabierz swoją figsę na Festiwal Figurkowy do Torunia…

 3. figfan pisze:

  …szkoda…a może Wojtek mogły się ze mną skontaktować!

 4. WARLORD pisze:

  Świetna robota! Czekamy teraz na premierę…

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *