Figurki żołnierzy – Bitwa Warszawska 1920

Figurki żołnierzy – Bitwa Warszawska 1920

Bitwa Warszawska 1920 roku to największe Polskie Zwycięstwo 20 wieku. Niepodległe Państwo Polskie, po 123 latach niewoli potrafiło zmobilizować siły do zatrzymania pochodu Armii Czerwonej. Zaszczyt i chwała tym większa, że nikt nie pokonał w walce czerwonej armii doprowadzając do zwycięskiego pokoju. I już nikt tego więcej nie dokona.

Figurki Wojska Polskiego z Wojny Polsko-Bolszewickiej 1919-1921

Tematyka tej zwycięskiej wojny nie była jeszcze poruszona w produkcji figurek w skali 1:35. W ramach oferty Adalbertus wypuściliśmy tylko jedną figurkę 54mm – oficera polskiego z 55 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. w przyszłym tygodniu w sprzedaży znajdą się dwie figurki w najpopularniejszej skali 1:35. Figurki zostały wyrzeźbione i pomalowane przez Przemysława Szymczyka z Łodzi.

 

żołnierz polski1 1920 figurka żołnierza z Bitwy Warszawskiej 1920

1:35 figurka żywiczna 1920Figurki Adalbertus – 1920 rok

Dwie pierwsze figurki Adalbertus przedstawiają żołnierzy piechoty w mundurach wz19, francuskich hełmach Adrian lub w czapkach maciejówkach. Uzbrojenie stanowi karabin Mauser 98, z bagnetem przytroczonym do austro-węgierskich saperek, bardzo podobnych do późniejszych polskich saperek.

Przez ramię zawieszony jest pasek nośny do manierki wiszącej obok niemieckiego chlebaka, na prawym boku. Brakuje tornistra, no cóż, nie dla każdego starczyło.

Gwałtowny przebieg wojny, tworzenie wojska od podstaw i braki materiałów siłą rzeczy wpływały na prezencję i jednolitość umundurowania jednostek. Używano wszelkiego dostępnego uzbrojenia. Karabiny niemieckie, austriackie, francuskie, rosyjskie i inne. Jak widać, uzbrojenie żołnierza w trakcie Bitwy Warszawskiej pochodziło z różnych źródeł. Poszczególni żołnierze w pododdziale byli uzbrojeni i wyposażeni niejednolicie.

strzelec1920 rok - figurka 1:35 żołnierz w maciejówce

chlebak i manierkaMundury w 1920 roku

Mundur wz19 był wtedy rzadki, jako nowość przyjął się wtedy przede wszystkim wśród oficerów, szyjących go własnym sumptem. Zobacz figurkę oficera 55 Wielkopolskiego Pułku Piechoty w skali 54mm – w takim nowym mundurze wz 19 na stronie naszego serwisu.

Pośpiesznie mobilizowani ochotnicy oraz weterani walk nosili wszystko co było dostępne z zapasów zaborców i z dostaw od Entanty. Mundury niemieckie, austriackie, Legionowe,  Polskiej Siły Zbrojnej (Polnische Wehrmacht), uniformy regionalne (Wielkopolskie), skautowe,   rosyjskie, francuskie, angielskie, amerykańskie, elementy cywilne i samoróbki mundurowe, wszystko co dało się nałożyć było wykorzystywane.

Oznaki stopni były trochę inne niż w 1939 roku, w kolorze czerwonym (karmazynowym). Później, od 1927 nałożono na nie wstążki białe (srebrne), a czerwony kolor pierwotnych oznak pozostał jako obramowanie.

bagnet i saperka ładownice mauser

Inspiracja dla figurek były zdjęcia z strony Towarzystwa Historycznego rok 1920. Poniżej kilka „ładnych” zdjęć z materiałów prasowych filmu Bitwa Warszawska 1920.

ksiądz Skorupka

bolszewika goń goń goń

Zdjęcia przedstawiają dynamiczne sceny, ale jednak wyidealizowany obraz umundurowania z 1920 roku. Przy wykonaniu figurek warto posiłkować się zdjęciami ze strony Towarzystwa Historycznego rok 1920.

Konkurs!

Zapraszam do komentowania figurek. Są one pierwszymi z serii i ciekawi mnie czy się Wam podobają oraz jakie powinny być następne figurki z tej wojny. Wśród najciekawszych komentarzy wylosuję kolejną figurkę wyrzeźbioną przez tego samego autora, oraz dwa zestawy kalkomanii z oznakami 1 dywizji pancernej

Wyniki konkursu

Wyniki konkursu zostały już opublikowane tutaj. Figurki zaś można już kupić w sklepie figurkowym Adalbertus i w Martoli.

18 komentarzyto “Figurki żołnierzy – Bitwa Warszawska 1920”

 1. Marek pisze:

  Figurki są wspaniałe. Piękna rzeźba, która umożliwia ukazanie szczegółów munduru i wyposarzenia. Pozycje figurek nadają się do postawienia na diodamie czy winietce. Bardzo dobrym rozwiązaniem są dwie głowy. Czyli mamy już cztery figurki 🙂 Jedynym, moim zdaniem, mankamentem jest czapka żołnierza przymierzającego się do strzału. Trochę mi to przypomina czapkę amerykańskiego maszynisty prowadzącego lokomotywy. Tą figurkę zdecydowanie zrobię w hełmie. Natomiast bardzo mi się podoba maciejówka drugiego żołnierza. I ten będzie zrobiony w czapce. Bardzo chciałbym aby seria polskich żołnierzy z 1920 roku obejmowała figurki w różnych mundurach, słynnych formacji oraz naszych dowódców. Dobrze byłoby aby np. szwoleżer 2 Pułku Szoleżerów był na koniu. Jak przystało na kawalerzystę… I kolejny raz apeluję o sztandary!!!!!!!! Kończąc, fantastycznie się zaczęło, oby tak dalej. Czego i Wam, i sobie życzę. Pozdrawiam. Marek

 2. Korowiow pisze:

  Moim zdanie figurki są bardzo dobre, Przemek Szymczyk wykonał kawał dobrej roboty. Rzeźba figurek oraz zaprezentowane malowanie zachęcają do zakupu i własnoręcznego wykonania figurki. Mi szczególnie podobają się figury w czapkach.
  To czego mi brakuje to figurka w pozie walki na bagnety. Oczami wyobraźni już widzę małą winietkę na której polski żołnierz naciera z bagentem na karabinie na czerownoarmistę. Jednakże nie ma co narzekać – jako pierwsze figurki polskich żołnierzy z tego okresu są świetne. Na inne przyjdzie czas.

 3. Adrian Banaś pisze:

  Witam
  Znawcą nie jestem ale :
  Warto by było trzymać się na początku jednej koncepcji jeśli chodzi o pozy.
  Druga figurka jest dla mnie za spokojna w stosunku do drugiej …
  Warto by zrobić serie figurek w pełnej akcji + załogę czołgu FT-17 i mamy z czego zrobić dioramę…
  pozdr.Adrian

 4. Mirek pisze:

  Doskonały temat, i bardzo udane figurki. Cieszę się że Adalbertus po raz kolejny wydaje figurki dotyczące historii naszej wojskowości ,a w szczególności kontynuuje temat walk z bolszewikami w latach 20 ubiegłego wieku. Mnie osobiści do szczęścia brakuje jeszcze figurek z okresu Księstwa Warszawskiego, ale kto wie może kiedyś się doczekam. Trzymam mocno kciuki za następne projekty. Tak trzymać.

 5. Tomasz Cyrek pisze:

  Świetnie, że figurki dotyczące Bitwy Warszawskiej 🙂 W odróżnieniu do filmu, modele są naprawdę dobre ! Jedyna rzecz, to to, że figurka żołnierza, który chce strzelać jest jakaś taka bez zapału … tzn.wygląda jakby strzelał on od niechcenia. Ale poza tym są naprawdę świetne ! 🙂

  Pozdrawiam

 6. Ryszard H. pisze:

  Witam
  Bardzo zacna idea ,figurki tez nie są złe ,jest jednak jedno ale ,
  Nie będę owijał w bawełnę:) ,tylko walne prosto z mostu .Nie podobają mi sie te facjaty ,Twarze żołnierzy polskich powinny być bardziej subtelne ,nie takie „kacapskie ” te bardziej nadają sie do postaci bolszewików.
  Przykro mi że tak z grubej rury walę ,ale taka jest prawda .
  Jak sie poprawi te twarze ,do bardziej cywilizowanych ,to będzie towar na 102 !

 7. Ksc pisze:

  Witam

  Interesuję się głównie modelarstwem lotniczym, chociaż coraz bardziej ciekawią mnie pojazdy wojskowe, głównie z ZSRR – i to do nich głównie wykorzystuję figurki. Przedstawione figurki wykonane są bardzo starannie, ale jak na mój gust zbyt monotonnie i przede wszystkim zbyt patetycznie. Żołnierzom realizmu dodałby wyraźny trud, zmęczenie i cierpienie. Bitwa to nie tylko strzelanie i celowanie. Figurki przedstawiają polską stronę bitwy, a co z przeciwnikami? Jeżeli chodzi o tematykę figurek, to na tej stronie pojawiła się sugestia – ksiądz polowy – to byłoby dopiero novum na miarę modelarstwa figurkowego.

  Pozdrawiam,
  Karol

  • Paweł pisze:

   Księży to nam już wystarczy, jeszcze w żywicy potrzebny ? ;D
   Nie widzę w tych figurach nic patetycznego (?). Po drugie figurek statycznych jest bardzo dużo i dobrze że tie się „ruszają”.
   Co do zmęczenia i cierpienia w figurkach to proponuję wziąć masę modelarską i spróbować to odtworzyć 😀

   • Ksc pisze:

    Ja właśnie jestem całkowicie przeciwny figurkom statycznym, tak samo jak w pozie przygotowanej do oddania strzału. A o ile ciekawiej by wyglądał żołnierz ładujący broń albo odpoczywający.

 8. Paweł pisze:

  Podziwiam Przemka za szarpnięcie się na całe figurki (głowa ,dłonie – to trudne)! Podziwiam, choć nie ukrywam że widać niedostatki, wszak to jednak początek więc trzymam kciuki.
  Fajny historycznie temat, pozycje figurek zasługują na uznanie, są dynamiczne i można je fajnie zaplanować w scence na dioramie.
  Brawo!

 9. Mateusz pisze:

  Składający się do strzału są super. Ci z przyłożonymi karabinami może trochę za mało emocjonalni jak dla mnie, ale też dobrzy.

 10. Piotr pisze:

  Za sam temat-jestem na tak!ale żeby nie było za słodko-podzielam zdanie jednego z przedmówców-twarze są ciut za toporne..ja rozumie że w naturze są i takie,ale wszystkie razem??!!:-)

 11. Adrian R pisze:

  Witam
  Jestem Członkiem Towarzystwa Historycznego „ROK 1920” i chciałem podziękować twórcom figurek za to, że w ogóle podjęli się zrobienia figurek przedstawiających figurki żołnierzy WP z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Ponad to jesteśmy bardzo wdzięczni za umieszczoną informację według której zdjęcia z naszej oficjalnej strony były po części inspiracją dla projektu figurek. To zobowiązuje i dlatego chcieliśmy się podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat figurek które posiadają kilka błędów:
  1. Niewłaściwe bagnety – te przypominają krótkie bagnety jakich wtedy jeszcze nie używano do karabinów systemu mausera
  2. Niewłaściwe chlebaki – te przypominają chlebaki czeskie z lat 30…
  3. Niewłaściwe łopatki piechoty – te na figurkach przypominają popularne łopatki ale wzoru typowego dla realiów „września 1939”
  4. Niewłaściwe malowanie hełmu wz. 15 typu „Adrian” w tym okresie właściwszym malowaniem byłby kolor błękitny lub granatowy w końcu były to hełmy francuskie.

  Podsumowując figurki technicznie rzecz biorąc jedynie maciejówką i manierką oraz pośrednio umundurowaniem i uzbrojeniem przypominają realia wojny polsko-bolszewickiej. Owszem pokazane tu umundurowanie wz. 19 jest poprawne ale należy pamiętać że nie było wtedy aż tak liczne aby być regułą i jedyna alternatywą dla umundurowania na figurkach. Popularne były elementy umundurowania amerykańskiego, pruskiego czy francuskiego. To samo z uzbrojeniem… Mimo, że używano wtedy w WP znaczącej ilości karabinów mauser wz. 98 to należy zwrócić uwagę że z pośród 25 różnych wzorów samych karabinów poza mauserami najliczniej występowała broń francuska systemu berthiera i lebela. Zainteresowanych tematem zapraszam na naszą oficjalną stronę i forum pod adresem: http://www.1920.org.pl

  Twórcą figurek życzymy sukcesu oraz uporu w dążeniu do zrobienia jak najlepszych projektów. Jeszcze raz dziękujemy za uhonorowanie nas na swojej stronie wzmianką o inspiracji. Chętnie służymy pomocą merytoryczna i bedziemy kibicować dalszym projektom.

  Pozdrawiam

  • Wojtek pisze:

   Dziękuję za zabranie głosu i korekty do figurek. Nie ukrywam, ze przygotowanie materiałów do rzeźbienia tych figurek sprawiało mi trochę trudności. Temat nie był dotąd wypuszczany w figurkach, a w historiografii był „zapomniany” przez kilkadziesiąt lat.
   Mundur wz19 – tak wiemy, że nie był wtedy rozpowszechniony, nie jest jednak błędny. Założeniem jest wypuszczenie serii różnych konfiguracji mundurowych z jednostek Wielkopolskich, Hallerowskich, Legionów itd.

   Korekty – odpowiedzmy od końca
   4. Adrian – rzeczywiście kolor jest trochę inny. Czy ktoś z czytelników potrafi podać odpowiednik modelarski?
   3. i 1. Łopatki piechoty i bagnety – wzorowane na zdjęciu z Cytadeli, z rekonstrukcji żołnierza z 1925 roku „austriackiego typu łopatka piechoty z futerałem skórzanym i niemiecki bagnet wz. 98/05” http://www.cytadela.aplus.pl/postac25.htm, wydaje mi się, że są dopuszczalne w 1920.
   2. Chlebaki, to miały być niemieckie 1914… mnie wydaja się podobne, ale może są bardziej czeskie (tych nie znam).

   Figurki z walk 1918-1921 są szeroko zaplanowane. Ogromną pomocą dla nas byłoby np. przygotowanie szczegółowo opisanych rekonstrukcji takich jak na Cytadeli: http://www.cytadela.aplus.pl/postaci_woj.htm. Idealną opcja było by obfotografowanie modela z wybranym rodzajem umundurowania w pozie do wyrzeźbienia!

   Na koniec dygresja. Widzę po komentarzach na innych stronach, że w odbiorze figurek namieszały zdjęcia z filmu. Zostały one zamieszczone dla ogólnej ilustracji, z braku innych materiałów – materiały prasowe możemy wykorzystywać. Zamieszczenie zdjęć z stron grup rekonstrukcyjnych byłoby naruszeniem praw autorskich.

 12. Marcin pisze:

  Fajnie, że poszerzacie ofertę figurek z wojny 1920 roku. Dobry pomysł z opcjonalnymi głowami. Nie do końca jednak podobają mi się ich twarze. Przypominają raczej te z wargamingowych figurek 20mm, niż skali 54mm.
  Jako następną figurkę proponowałbym oficera z uniesionym pistoletem – dynamiczna, bojowa poza (pierwsze zdjęcie z Bitwy Warszawskiej, postać w prawym dolnym roku). Może też jakieś figurki z armii Hallera? Ach, rozmarzyłem się…
  pozdrawiam,
  Marcin

 13. MM242 pisze:

  Witam
  Mnie nie podobają się wcale. Są bardzo pokraczne, a facjaty mają jakieś takie małpie.
  I proszę mi nie odpisywać, że mogę sam spróbować zrobić lepsze. Jak się prosi o komentarz to trzeba się liczyć z tym, że nie wszystkim będzie się wszystko podobało.

  • PiotrP pisze:

   Witam.
   Całkowicie zgodzę się z Kolegą MM242.Figurki to duże słowo w stosunku do tych tworów.Wyglądają niestety jak plasteliniaki.Patrząc na nie mam nieodparte skojarzenie z cudakami ,które skręca się dzieciom z takich długich ,serdelkowych baloników.Szkoda bo tematyka zacna….
   pozdrawiam

 14. Milosz M. Dobrzynski pisze:

  Bardzo sie ciesze, ze sie te figurki pojawily. Mozna z nich zrobic interesujaca scenke, zwlaszcza, ze ponoc Tamiya przymierza sie do FT-17. Glownym mankamentem, jakie widze, sa glowy – twarze bardziej by pasowaly do Kazachow czy Azerow w wojsku bolszewickim, niz dla naszych chlopcow. Nie jestem tez zachwycony maciejowka pierwszego, choc z odrobina wysilku mozna jej bedzie nadac realistyczny ksztalt. Spodobal mi sie natomiast pomysl, zeby w dalszej kolejnosci wypuscic ks. Skorupke.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *