Figurki Żołnierzy z Bitwy Warszawskiej 1920

Figurki Żołnierzy z Bitwy Warszawskiej 1920

Bitwa Warszawska i jej rocznica zgubiłyby się w cieniu obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, gdyby nie Dzień Wojska Polskiego. To największe polskie zwycięstwo w XX wieku siła rzeczy musiało zostać uwiecznione także figurkach Adalabertus. Zobacz dwie figurki w skali 1/35 z oferty naszej firmy.

Trochę historii

Trwająca od zimy 1919 roku wojna dobiegała do momentu kulminacyjnego, bolszewicy odzyskali kontrolę na większością zasobów Rosji i byli prawie gotowi do uderzenia na zachód, na pomoc tlącej się rewolucji Niemczech.

Wyprzedzające uderzenie Polski i sprzymierzeńców ukraińskich na Kijów zmusiło przeciwnika do ruszenia do walki przed koncentracja całych sił. Wojsko Polskie przeszło do odwrotu zza Berezyny i z Kijowa. Nacisk nieprzyjaciela był duży, i istniała realna możliwość jego planów. Szczęśliwie koordynacja ataku Armi Czerwonej, brak koncentracji jej sił na kierunku warszawskim stworzyły korzystna sytuację – południowe skrzydło Bolszewików było odsłonięte.

Kiedy pod Radzyminem jednostki WP powstrzymywały natarcie na stolice, znad Wieprza rozpoczęła się kontr-ofensywa polska. Plan opracowany przez gen Rozwadowskiego i  zaakceptowany do wykonania przez marsz. Piłsudskiego doprowadził do odcięcia sił Bolszewickich i ich rozbicia.

1920-film-1-1024x642
W półtora roku po odzyskaniu niepodległości Młode Państwo Polskie pokazała, że jest w stanie utrzymać swoją niepodległość.

Figurki żołnierzy z Bitwy Warszawskiej 1/35

Adalbertus oferuje kilka figurek z Wojny Polsko-Bolszewickiej. Dwie figurki Czytaj więcej…

: Figurki Żołnierzy z Bitwy Warszawskiej 1920

Category: Produkty Adalbertus, figurki 1/35, figurki 1918-1939, figurki I WŚ, figurki Wojna Polsko-Bolszewicka

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *