Francois L’Olonnais – recenzja figurki Pegaso Models, 75 mm

Francois L’Olonnais – recenzja figurki Pegaso Models, 75 mm

Mamy przyjemność przedstawić pierwszy artykuł Marty Ślusarskiej na łamach serwisu Figus.pl. Dzięki niemu będziecie mogli przyjrzeć się bliżej zawartości pudełka jednego z zestawów firmy Pegaso Models, a konkretnie miniaturze Francois l’Olonnais, w skali 75 mm

Wstęp

Francois L'OlonnaisFigurka, którą chciałabym dzisiaj Wam pokrótce omówić, przedstawia Jacquesa J. D. Nau, znanego powszechnie jako Francois l’Olonnais. Człowiek ten, żyjący w XVII wieku,  zapisał się na kartach historii jako okrutny i bezwzględny pirat, grabiący morza wokół Ameryki Środkowej. Interesujące, że jak na  postać z tak fatalną reputacją, Francois został tutaj przedstawiony bardziej jako francuski muszkieter, niźli straszliwy i groźny pirat.

Nie jest to najnowsza figurka firmy Pegaso Models, jednak nie straciła nic na swojej atrakcyjności od chwili wypuszczenia na rynek.

Pudełko

Figurka zapakowana jest w standardowe ciemno-niebieskie, sztywne, kartonowe pudełko Pegaso Models. Front zdobi zdjęcie figurki pomalowanej przez Danilo Cartacci. Fotografie przedstawiają całą postać z przodu i spory fragment tyłu z pięknym freehandem na płaszczu.

 Francois l’Olonnais

Co w pudełku

W środku znajdziemy dwie kartki papieru z krótką informacją na temat postaci historycznej, która przedstawia zakupiona przez nas figurkę, a także kilka porad odnośnie doboru kolorów przy malowaniu. Materiały te zostały przygotowane przez Marco Gulianiego i opracowane w 4 językach: angielskim, francuskim, włoskim i niemieckim.

Poniżej, między dwoma grubymi warstwami gąbki, znajdziemy 16 metalowych części, z których składa się figurka i podstawkę sceniczna. Mniejsze części umieszczone są dodatkowo w plastikowych woreczkach, dla dodatkowego bezpieczeństwa. Części wymagają przygotowania i sklejenia zanim będziemy mogli przystąpić do ich malowania.

Francois l’Olonnais

Jakość odlewu

Jak zwykle w przypadku Pegaso Models, jakość odlewu jest bardzo dobra. Wszystkie powierzchnie są gładkie, detale dokładne, a wszelkie delikatne ozdoby idealnie odlane. Części, spasowane na sucho, wydają się pasować do siebie bardzo dobrze. Linie podziału formy są ledwo widoczne i umiejscowione na takich płaszczyznach, że ich usunięcie nie będzie stanowiło problemu.

Oczywiście pewna ilość pracy przy przygotowaniu figurki do malowania będzie potrzebna, jak w przypadku każdej miniatury. Jedyną rzeczą, która mnie w tym zestawie nieco martwi, jest niezwykle cienkie ostrze szpady. Element ten jest tak delikatny, że niemal wygina się pod ciężarem pędzla.

 Francois l’Olonnais Francois l’Olonnaiscape

Montaż

Pomimo tego, że figurka składa się z wielu elementów, jej sklejenie nie powinno nastręczyć zbytnich kłopotów. Tylko niewielka ilość wypełnienia będzie potrzebna do ukrycia linii styku.

 Jednak zanim skleimy całą figurkę, należy się zastanowić czy na pewno chcemy malować ją sklejoną w całości. Pomimo tego, że najlepiej byłoby zamaskować miejsce złączenia ramion i tułowia przed zagruntowaniem, taki krok utrudni nam malowanie w ogromnym wręcz stopniu. Dlatego też osobiście myślę, że dopasuję wszystko jak najlepiej na sucho, skleję nogę z tułowiem, pomaluję wnętrze płaszcza i tył tułowia i dopiero później dokleję resztę. W ten sposób nie będę musiała się za bardzo gimnastykować przy malowaniu trudno dostępnych elementów.

 Francois l’Olonnais Francois l’Olonnais Francois l’Olonnais

Podsumowanie

Jak zwykle Pegaso Models nie rozczarowuje. Doskonała jakość odlewu, dokładne detale i dobre spasowanie w połączeniu z nonszalancką pozą, w jakiej został przedstawiony nasz pirat sprawiają, że figurka ta będzie doskonałą ozdobą każdej kolekcji.

 

Dane produktu:

Producent: Pegaso Models

Kategoria: Europa XVII-XIX wiek

Kod produktu: 75-040

Rzeźbiarz: Maurizio Bruno

Malarz: Danilo Cartacci

Skala: 1:24

Materiał: metal

Ilość części: 16

Wysokość: 75mm

Waga: 340g

Zajrzyj na bloga Marty:  Twisted Brushes

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *