„German Gunner” Barbarossa, 1941, figurka 120mm

„German Gunner” Barbarossa, 1941, figurka 120mm

Figurka z firmy Jeffa Shiu w skali 120mm. Jest inspirowana zdjęciem zrobionym podczas operacji Barbarossa 1941. Z czasu pierwszej ofensywy froncie wschodnim czyli inwazji na ZSRR przez wojska Osi podczas II wojny światowej. Figurka ta powstała na zamówienie kolekcjonera, ale ze względu na ilość pracy, nie mogłem jej skończyć do niedawna.

Barbarossa - skok przez błoto

Chociaż postać jest bardzo dobrze wyrzeźbiona, twarz nie jest aż tak dobra, zwłaszcza wokół oczu i nosa. Musiałem ją przerobić, z odrobiną szpachli, bo inaczej nie można było pomalować oczu. Użyłem papieru ściernego aby wygładzić linie garbu nosowa, zbyt ostre jak na mój gust. To jest drugi model tej marki, który maluję i znalazłem tu ten sam problem z twarzą, bardzo możliwe, że w następnym razem będę zmieniać całą głowę.

głowa figurki 120mm

Kolory do malowania munduru Feld Grau

Pomalowałem kurtkę nastepującymy odcieniami kolorów Vallejo (VMC) i JoSonia (JS)

 • Podstawa: VMC Fieldgrey + Burnt Umber JoSonja
 • Światła: dodać do podstawy, Yellow Oxide, Skin tone base i Warm White (wszystko z JS)
 • Cienie: dodaj VMC Flat Earth, JS Burnt Umber & Flat Black (ze Scale 75)
 • Półtony: z Ardennes Green ze Scale 75 + Burnt Umber

Spodnie pomalowałem stosując prawie taką samą mieszaninę, lecz zmieniającą się nieznacznie w proporcji podstawy do uzyskania innego odcienia.

figurka Barbarossa 1941

Czy warto – kilka problemów z figurką

Jeśli myślisz o malowaniu tej figurki, musi radzę ci o dwóch problemów, które znalazłem.

Pierwszym z nich jest rozmiar i położenie rzeźb, co sprawia, że trudno jest ją uchwycić do malowania. Musiałem zrobić sobie uchwyt do łatwego mocowania w trakcie malowania, co jest niestety bardzo nieporęczne.

Drugim problemem są pasy do MG34. Nie są załączone w zestawie, więc trzeba będzie zrobić samemu. To jest zawsze nieporęczne zadanie, zwłaszcza jeśli się nie ma w tym doświadczenia. Użyłem taśmę izolacyjną. Pierwszą rzeczą, jaką trzeba z nią zrobić, to usunąć warstwę kleju, przy użyciu pędzla z acetonem. Trzeba zrobić to kilka razy aż glut zniknie. Wtedy przycinamy go i sklejamy z niego pasek nośny karabinu.

Myślę, że to ciekawa rzeźba figurki i dobrze wygląda po jego zakończeniu. Podziękowania dla mojego kolegi Juanma Vergara, który pomógł mi rozgryźć sprawy mundurowego z tego okresu.

Figurkę kupisz tutaj

Oryginalny tekst angielski znajdziesz tutaj

Tłumaczenie i redakcja – Wojciech Bułhak

2 komentarzeto “„German Gunner” Barbarossa, 1941, figurka 120mm”

 1. Michał pisze:

  Fajnie, że to tłumaczycie ale jakoś tego tłumaczenia pozostawia wiele do życzenia…

  • Wojtek pisze:

   Dzięki za komentarz. Iguazzu mówi po hiszpańsku a potem tłumaczą to na angielski, czasem ciężko ubrać to w słowa. Chętnie nawiążemy współpracę lepszym tłumaczem na polski!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *