Greckie klimaty 410 BC – podstawka dla figurki krok po kroku

Greckie klimaty 410 BC – podstawka dla figurki krok po kroku

Podstawki do figurek to osobny dział modelarstwa. To wciśniecie dioramki do wymiarów trochę większych niż pudełko od zapałek. Wyzwaniem jest tu przede wszystkim umiar, żeby nie przesadzić z tłem, które przyćmi postać figurki. Druga sprawa to odpowiednie wyważenie scenki, by kompozycja zachowała równowagę. Jak zwykle wiele zależy od indywidualnych preferencji, czy też innymi słowy gustu modelarza.

Grecki gościniec, Wojna Peloponeska

Podstawka ma przedstawiać ważny moment wojny peloponeskiej między Spartą a Atenami w drugiej połowie V wieku przed Chrystusem. Tłem dla kluczowej postaci będzie ateński przydrożny kamień graniczny, przyozdobiony męskimi atrybutami. Na terenie miasta było ich z kilkaset, na każdym skrzyżowaniu lub granicy posiadłości. Nie powiem więcej na jego temat, ponieważ przygotowałem związany z nim konkurs.

baza2 podstawka do figurkiRzeźbę „obiektu” wykonałem z kawałka styroduru a głowę z magic-sculpa. Wzorowałem się na archaicznych egzemplarzach z muzeów, takich, które już wtedy były przestarzałe. Na początku popełniłem błąd i chciałem na miękko wymodelować twarz, nie wyszło zbyt ładnie więc zostawiłem do zastygnięcia. Dodanie więcej masy i po ponownym zastygnięciu wycinanie kształtu nożykiem modelarskim przyniosło lepsze rezultaty. Powierzchnię wygładziłem papierem ściernym a w trudno dostępnych miejscach pęczkiem włókna szklanego w oprawce długopisowej – z marketu budowlanego. Włosy wykonałem z kulek MS które przyklejałem do łysej czaszki i wyciskałem loczek zagiętym kawałkiem drutu.

Podstawa ze styroduru została pokryta „otynkowaniem” ze szpachlówki akrylowej Deluxe-Materials i wyszlifowana papierem ściernym. Nie wyszło zbyt równio i celowo tak zostawiłem. Nie chciało mi się przedłużać roboty, a i większość „obiektów” nie wyszła spod dłuta Fidiasza. Musiały być i tandetne egzemplarze. Dodatkowo pochyliłem lekko całą rzeźbę, aby wyglądała na „zmęczoną” wiekiem

Podstawkę wykonałem z płaskiego stryroduru przyklejonego do drewnianego postumentu. Powierzchnie okleiłem magic sculpem i szpachlówką akrylową. Obok słupka „obiektu” dodałem potłuczone amfory z magica. Życie w miastach starożytności na pewno było równie brudne i zabałaganione jak dzisiaj. To jakby antyczna sterta plastikowych butelek i torebek w rowie przydrożnym.

malowanie podstawki figurki baza4

Spray podkładowy Vallejo – uwaga rozpuszcza styrodur, musiałem zaszpachlować kilka dziurek, gdzie otynkowanie było zeszlifowane.

Malowanie podstawki ateńskiej drogi

Ateńska droga jak pokazuje wujek google ma pobocza dość bujnie porośnięte zieleniną. Kilka zaschniętych gałązek pomalowałem na odlew Sprayem z podkładem samochodowym dla wzmocnienia i zagruntowania. Następnie brąz na gałęzie i liscie rożnymi odcieniami zieleni, dla zróżnicowania i ożywienia krzaczka.

color modulation - filtr baza6

Całą podstawkę pomalowałem kolorem HTK-A011 Jasny polski khaki z Hataka Hobby i cieniowałem innymi kolorami tej marki. Dodatkowo różnicowałem kolorystycznie poszczególne boki postumentu jako cos w rodzaju color modulation i filtra za jednym zamachem. Dalej kilka plam z przeźroczystych farb MIG Ammo. W ten sposób „preshading” miałem gotowy.

MIG Ammo baza8

Po pomalowaniu kolorem HTK-A086 Szaro Piaskowy z Hataki przyszedł czas na wasze AK-Interactive i na biedronkę i drybrushing olejami. Przyszła kolej na lakier matowy i pigmenty. Potem żmudne poprawki detali i malowanie trawy na zielono. Trawa po licznych malowaniach nabrała grubości i jeszcze nie wiem czy nie wymienię jej na nową. Zobaczę jak wyjdzie z figurką.

pigmenty i roślinki baza10

po lewej po AK i biedronce, po prawej z pigmentami i roslinkami

gotowa podstawka baza12

Konkurs

Przy okazji coś na rozruszanie umysłów i dla zdobycia nagród. Odpowiedzcie na pytania poniżej i wygrajcie nagrody – bony zakupowe do sklepu Arma Hobby. Odpowiedź po prostu wpisz jako komentarz pod postem i podaj dobry adres email.

  • Jak się fachowo nazywa i co przedstawia ateński kamień graniczny?
  • Jaka postać i jakie wydarzenie wiąże się z tymi kamieniami?

Najtrafniejsze i/lub najciekawsze odpowiedzi na jedno z tych pytań otrzymają bon zakupowy 50zł do sklepu www.armahobby.pl. Do wygrania są trzy bony. Wyczerpująca i trafiająca w punkt odpowiedź na obydwa pytania może zostać specjalnie nagrodzona!

Czas trwania konkursu – do 24 maja włącznie.

One Responseto “Greckie klimaty 410 BC – podstawka dla figurki krok po kroku”

  1. Ten kamień nazywany jest Herma i w tym przypadku odzwierciedla Hermesa. Kamienie same w sobie były używane, jako znaki drogowe i informacyjne. Posiadały opisy funkcji budynków, przed którymi stały lub właścicieli danej ziemi. Głowy lub popiersia, którymi były zwieńczone odzwierciedlały uznane postacie, którym oddawano cześć. Hermes, choć jest utożsamiany z handlem to wcześniej był postrzegany, jako symbol płodności. Stąd też genitalia na słupie. Postumenty te miały też chronić i przynosić szczęście, dlatego też często były pocierane nosy jak i narządy znajdujący się niżej 😉

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *