Karabinek Mauser wz.29 – broń figurki 120mm

Karabinek Mauser wz.29 – broń figurki 120mm

Karabinek Mauser wz.29 był polską konstrukcją przeznaczona pierwotnie jako podstawowa broń Wojska Polskiego. Produkowany w FB Radom w latach trzydziestych był bronią podobną w wyglądzie i parametrach do niemieckich Mauser 98K. W zestawie do sklejania naszej najnowszej figurki 120mm przedstawiającej żołnierza polskiego z 1939 roku znajdzie się także ten karabinek wraz bagnetem wz.29. Zobacz renderingi 3D dowiedz się więcej!

Historia karabinka Mauser wz.29

Po odzyskaniu niepodległości na mocy decyzji Rady ambasadorów Polska otrzymała wyposażenie niemieckiej fabryki broni w Gdańsku. Jako podstawowe uzbrojenie Wojsko Polskie przyjęło więc karabin systemu Mauser wz.98 produkowany przy pomocy maszyn tej fabryki jako Mauser wz.98. W drugiej połowie lat 20 wypracowano koncepcję taktyczną użycia krótszego karabinka, który był lżejszy i poręczniejszy od długolufej wersji wz.98, ale miał mniejszy zasięg skutecznego strzału.

Na początku lat trzydziestych koncepcja uległa zmianie i ponownie wprowadzono Jako podstawowe uzbrojenie karabin wz.98. Karabinki pozostały jako uzbrojenie kawalerii i obsługi broni zespołowych oraz służb i policji. Oczywiście znajdowały się także w rękach zwykłych strzelców w trakcie działań wojennych 1939 roku, ale w mniejszej niż karabin wz.98 liczbie.

Duża liczba karabinków wz.29 została wyeksportowana do Hiszpanii na uzbrojenie wojsk gen. Franco. Nie miały one nabitych znaków producenta oraz nieoficjalnie nazywane były wz.29e (e – eksport).
Po zakończeniu kampanii Czytaj więcej…

: Karabinek Mauser wz.29 – broń figurki 120mm

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *