Kwietniowy konkurs figusa

Kwietniowy konkurs figusa

Przyszedł czas aby rozpocząć konkurs kwietniowy… zanim zacznie się maj. Tym razem na tapetę weźmiemy malowanie figurek. Wszyscy chyba znamy poradniki „krok-po-kroku” o tym jak malować i cieniować figurki. Wszyscy też pewnie wiemy, że nie wszystko da się uchwycić na kolejnych zdjęciach. Ja sam kilka razy usiłowałem wykonać zapis pracy przy malowaniu figurki, i z reguły w najbardziej ciekawym momencie dawałem się ponieść wenie twórczej i zapominałem zrobić tych kilka najważniejszych zdjęć.

Tematyka konkursu

Tematem konkursu będą poradniki malowania figurek. Na stronach Figusa mamy już recenzję poradnika DVD. Wydaje się, że to właśnie zapis video jest rozwiązaniem problemu ciągłości zapisu procesu malowania figurki.

Painting figures with acrylics

Zasady konkursu

Zapraszam do zamieszczenia pod recenzją Twojego komentarza, w którym napiszesz czego chciałbyś (chciałabyś)  dowiedzieć się z poradnika modelarstwa figurkowego. Nagrody zostaną wylosowane wśród autorów komentarzy. Konkurs trwa do niedzieli 28 kwietnia do północy. Ogłoszenie wyników losowania komentarzy w poniedziałek. Autorzy publikujący na www.figus.pl , partnerzy serwisu i pracownicy Adadalbertusa nie biorą udziału w konkursie.

Nagrody

I nagroda – poradnik DVD Painting 1/35 scale figure with acrylics

II nagroda – bon zakupowy 40 zł do sklepu Adalbertus

III nagroda – bon zakupowy 20 zł do sklepu Adalbertus

Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymują bon zakupowy 10 zł do sklepu Adalbertus – warunkiem jest zapisanie się na listę newslettera www.figus.pl

18 komentarzyto “Kwietniowy konkurs figusa”

 1. ARBAL pisze:

  Cieniowanie i rozjaśnianie dużych powierzchni (jak płaszcze, spodnie, kurtki) w trzech, chyba najtrudniejszych kolorach przy malowaniu figurek – białego, czerwonego i czarnego.

 2. figfan pisze:

  A ja z kolei jestem zainteresowany sposobami wycieniowania koloru różowego i żółtego…a także sposobami na malowanie skomplikowanych wzorów typu heraldyka itd…

 3. JG52 pisze:

  Dobry poradnik modelarstwa figurkowego powinien zawierać dwie części, w pierwszej oczekuję przedstawienia krok po kroku malowania figurki od pokrycia jej podkładem do końcowego cieniowania, z jednej strony powinien być to podręcznik dla początkującego, ale również i bardziej doświadczonego modelarza, który mógłby dzięki temu udoskonalić swój warsztat. W drugiej części poradnika oczekuję technik malowania poszczególnych, trudnych elementów figurki, począwszy od twarzy i skóry poprzez różnego rodzaju i koloru materiały, z których sporządzone były mundury czy ubrania, ale też i zbroje. Reasumując z jednej strony podstawy ABC bardzo dokładnie przedstawione, z drugiej strony „sztuczki” pozwalające na ożywienie poszczególnych elementów figurki.

 4. Wiem że wszyscy mistrzowie modelarstwa figurkowego cieniują swoje prace. To bardzo trudna rzecz zrobić to dobrze. Szczególnie przy kolorze białym. Widziałem już wiele prac gdzie bardzo przesadzono z tym cieniowaniem. To bardzo razi. Trzeba znać umiar. Nie należę do osób które potrafią to robić dobrze. Choć malować obrazy potrafię. Wykonując taką pracę trzeba bezwzględnie używać cieni. Jednak cieniowanie cieniowaniu nie równe. Inaczej to robi się mając płaską płaszczyznę do dyspozycji a inaczej dysponując figurą trójwymiarową. Przyznam się że wolę płaskie płaszczyzny jakim są płótna obrazu niż figurki. Uważam że zdjęcia nawet krok po kroku nie nauczą tego dobrze robić. Co innego dobry film na którym widać ręce mistrza które malują i cieniują figurkę. Wiem to na pewno bo tak uczyłem się malować obrazy. Obserwując ojca przy pracy. Dlatego jestem przekonany że poprzez obserwację pracy mistrza w tej dziedzinie, pracy na żywo można się czegoś nauczyć najlepiej. Modelarz z Gubina Jerzy Urbanowicz.

 5. piotrk pisze:

  Jak dla mnie,to malowanie figurki to czarna magia:-)Jeśli jest krok po kroku,wszystko kawa na ławę to i tak coś zepsuję:-))chociaż jak jest ktoś kto patrzy mi na ręce i pokazuje i
  objaśnia to może coś z tego mi wyjdzie..Patrząc na niektóre prace to zastanawiam się „co ja tu robię”i jest to poziom dla mnie nie osiągalny…

 6. Co ty wygadujesz Piotrk jaki poziom nie osiągalny. Nie należy się załamywać. Znam to uczucie o którym mówisz. Jak zaczynałem malować obrazy,bo moja żona do tego mnie namówiła też mi nic nie wychodziło. Sam widziałem że te obrazy są do niczego. Jaki ze mnie tam talent. Ale Bożenka chciała żebym malował. No to malowałem. To znaczy kopiowałem obrazy mistrzów Kossaków Chełmońskiego itd. Trzeba dobrze obserwować mistrzów i starać się zrobić podobnie. Zapewniam Cię za każdym razem będzie coraz lepiej. Tylko trzeba chcieć. Maluję już od 23 lat. Nie ukończyłem żadnych szkół plastycznych, bo mimo zdanych egzaminów zabrakło dla mnie miejsca. Więc przestałem się tym interesować i moja droga życiowa poszła w innym kierunku. Nie maluje zbyt często. Ale proszę zobacz moje obrazy i obrazki.Są nie takie złe. Prawda? Tak samo było z figurkami. Też zaczynałem 20 parę lat temu. Zaczynałem od maluchów. To były czasy komuny więc malowałem wystruganą zapałką. Cieniutki pędzelek zdobyć było nie tak łatwo. Wszystko to to była chałtura ale ja lubię żołnierzyki więc się bawię. Chcę to robić. Jeżeli chodzi o maluchy to uważam że nie jestem taki zły, gorzej z większymi figurkami. Ale to jest zabawa i najważniejsze żeby mi się podobało i żebym ja był zadowolony. Reszta to najmniejszy problem. Masz się bawić a nie próbować dorównywać jakimś tam mistrzom. Owszem można ich oglądać, czerpać wzór ale nie nabawiać się kompleksów. Pewnie Ty jesteś w czymś tak dobry że Ci tak zwani mistrzowie nigdy by Ci nie dorównali. Więc nie załamuj się i baw się. Kupuj sobie figurki i ciesz się nimi. Pozdrawiam modelarz z Gubina Jerzy Urbanowicz.

 7. piotrk pisze:

  Dzięki za pocieszenie:-)muszę chyba jednak „przysiąść”do figsów..pomysły,chęci są,farbki też się znajdą..coś trzeba „zbroić”:-)

 8. Tak trzymać, tak trzymać Piotrk. Kup sobie ładną figurkę w Adalbertusie i do boju. Jurek

 9. piotrk pisze:

  Figurkę mam-wylosowałem miesiąc temu:-)muszę tylko dorobić do niej model:-))

 10. Wojtek pisze:

  Widzę, że rozgorzała tu fajna dyskusja, zaczynamy tworzyć społeczność modelarską. Informacja dla początkujących – napisałem kiedyś artykuł dla serwisu poradnikowego – o malowaniu figurek – same podstawy – /kliknij oraz ogólnie o figurkach kliknij

 11. Wojtek pisze:

  Wstyd się przyznać, mam straszliwe opóźnienie w ogłoszeniu wyników konkursu. Nic mnie nie usprawiedliwia, tylko to, że dzięki weekendowej bardzo dużej promocji dla subskrybentów Figusa i Lifecolor.pl (warto zapisywać się na biuletyn!!!) dwa dni spędziłem na pakowaniu wysyłek i konkurs po prostu uleciał mi z głowy. Już jutro postaram się z samego rana uczucić święto pracy i ogłoszę wyniki i rozdam nagrody.

 12. Wojtek pisze:

  Konkurs rozstrzygnięty – słowo konkurs jest tu może nie właściwe, bo nagrody zostały wylosowane rzutem kostką:

  1. Grzegorz S. DVD
  2. Jerzy Urbanowicz bon 40zł
  3. PiotrK bon 20zł

  JG52 bon 10zł
  ghun bon 10zł
  Dziabik bon 10zł

  Autorzy/Partnerzy nie wzięli udziału w walce o nagrody główne zgodnie z regulaminem, ale przysługują im nagrody za uczestnictwo:

  Arbal bon 10zł
  figfan bon 10zł

 13. piotrk pisze:

  Kurczę-a tak liczyłem na tę książkę!:-)))gratulacje dla wszystkich!

 14. Panie Wojtku dziękuję za nagrodę. Jestem mile zaskoczony. Cieszę się że Piotrk wygrał i zdobył to co chciał.Może nabierze więcej wiary w swoje umiejętności. Panie Wojtku nie mam z nim kontaktu dlatego proszę Go powiadomić że jestem pełen wiary w Niego a na dowód tego proszę powiadomić kolegę że jestem gotowy zaprezentować Jego parę prac w Galerii Przyjaciół figurek Jurka na mojej stronie. Ona jest otwrta dla wszystkich którym moje prace się podobają no i dla Tych co ją często i chętnie odwiedzają. Modelarz z Gubina Jerzy Urbanowicz.

 15. piotrk pisze:

  Czytamy ze zrozumieniem:-)wygrał „Grzegorz S”ja się zadowoliłem 3 miejscem na pudle:-))dzięki za propozycję-jak tylko coś uda mi się zbroić-dam znać!pozdrawiam wszystkich PK

 16. Przepraszam za tą nieszczęsną pomyłkę. Ale moja wiara w Ciebie pozostaje niezmienna i propozycja też. Pozdrowienia dla Ciebie i dla wszystkich modelarzy korzystających z tej strony. Modelarz z Gubina Jerzy Urbanowicz.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *