Malowanie figurek czyli recenzja poradnika Painting Miniatures

Malowanie figurek czyli recenzja poradnika Painting Miniatures

Malowanie figurek jest bardzo złożonym procesem i istnieje wiele technik zmierzających do realistycznego wykończenia miniatury. Jedne techniki zakładają użycie tylko farb akrylowych (tak jak np. przedstawione w filmie Malowanie farbami akrylowymi figurki w skali 1/35, której recenzje możecie znaleźć tutaj), inne farb olejnych, a jeszcze inne zakładają u życie obu typów. Do grona zwolenników tej ostatniej metody zalicza się Danilo Cartacii, którego doskonale wykończone figurki zdobią pudełka z zestawami Pegaso Models. Dzięki wydawnictwu Auriga Publishing International mamy możliwość podejrzenia warsztatu mistrza i wzbogacić naszą wiedzę na temat malowania figurek.

O czym jest ta książka?

Wydana w 2007 roku książka jest poradnikiem dla modelarzy figurkowych. Poradnik jest skierowany głównie do miłośników miniatur historycznych, ale modelarze zajmujący się pozostałymi rodzajami modelarstwa figurkowego na pewno skorzystają z tej publikacji.

Jak już wspomniałem na wstępie Danilo Cartacci dzieli się tajnikami swojej techniki malowania figurek historycznych, ale to nie wszystko. Publikacja została skonstruowana w taki sposób, aby czytelnik poznał również proces przygotowawczy oraz materiały i narzędzia w nim użyte. I właśnie o tym traktują dwa pierwsze rozdziały Painting Miniatures. Niestety poruszono tylko tematykę figurek wykonanych z metalu.

Painting MinaituresPainting MinaituresPainting Minaitures

W dalszej kolejności autor porusza temat malowania elementów cielistych figurek. Czyni to na przykładzie twarzy, dłoni oraz odsłoniętych ramion oraz nóg. Proces ten został zobrazowany kilkunastoma fotografiami oraz podpisami do zdjęć i przez to dobrze wyjaśniony.

W czwartym rozdziale przedstawiono problematykę malowania ubrań. Na przykładzie miniatury szkota dowiadujemy się jak malować kolejne elementy ubioru, w tym skomplikowany wzór kiltu. Łącznie kilkadziesiąt fotografii przeprowadza czytelnika krok po kroku przez cały proces. Rozdział ten dopełnia skrócony opis malowania strojów białych i czarnych.

Painting MinaituresPainting MinaituresPainting Minaitures

Rozdział piąty został poświęcony elementom metalowym. Żeby w pełni wykorzystać technikę zawartą w tym rozdziale koniecznie trzeba pracować na metalowych figurkach.

W rozdziale siódmym opisano technikę malowania zdobień na mundurach historycznych. Za pomocą różnych odcieni Danilo Cartacci odwzorowuje fakturę plecionych dodatków tak często stosowanych chociażby w XIX wiecznych mundurach.

Kolejny rozdział traktuje natomiast o heraldyce, a dokładniej o malowaniu tarcz, chorągwi itd. Bez użycia kalkomanii powstaje idealnie namalowany lew na tarczy, czy orzeł na sztandarze.

W rozdziale o naturalnych materiałach dostajemy wskazówki jak malować futra, skóry oraz drewno.

Następny rozdział mówi o prezentacji figurki. Znajdziemy tutaj instrukcję jak zrobić niewielką podstawkę z roślinnością, marmurową podłogę, dywan, kamienny murek, czy też śnieg. Wszystko po to, żeby lepiej zaprezentować miniaturę, dodać do niej kontekst lub opowiedzieć pewną historię.

Painting MinaituresPainting MinaituresPainting Minaitures

Technikę malowania koni na przykładzie maści gniadej odnajdziemy w rozdziale dziesiątym. Na końcu rozdziału znajdują się również wskazówki jak malować inne maści koni.

W przedostatnim rozdziale autor dzieli się swoimi uwagami na temat weatheringu, czyli brudzenia, łączenia figurki z otoczeniem, dodawania kontekstu.

W ostatnim rozdziale wszystkie opisane techniki zostały połączone w całość i dzięki załączonym fotografią przechodzimy przez kolejne etapy tworzenia arcydzieła. I na tym kończy się zasadnicza część poradnika, gdyż w dalszej części znajduje się galeria pokazujące, niektóre z figurek wykonanych przez Danilo Cartacci’ego.

Painting MinaituresPainting MinaituresPainting Minaiturespainting miniatures      857

Podsumowanie

Książka wydana jest w języku angielskim, chociaż nie powinno stanowić to zbyt dużego problemu, gdyż tekstu nie jest bardzo dużo i jego przetłumaczenie nie powinno być bardzo kłopotliwe. Zasadnicza część poradnikowa kończy się 104 stronie (z ogólnej liczby 125 stron). Większość technik została opisana w jasny sposób. Fotografie są wystarczającej wielkości, żeby wychwycić najdrobniejsze detale i klarownie prezentują kolejne kroki, chociaż efektu podglądania „na żywo” uzyskanego we wspominanym przeze mnie filmie DVD oczywiście nie mogą osiągnąć. Co więcej większość zaprezentowanych figurek reprezentuje skalę 54 mm i kiedy na zdjęciu zajmującym pół albo całą stronę A4 nie jesteśmy w stanie wychwycić najmniejszych wpadek malarskich czy uproszczeń pozostaje nam tylko traktować tę książkę jako wzór i inspirację do dalszych prac i doskonalenia naszej własnej techniki.

Czy warto kupić tę książkę?

Mimo, że książka wydana jest tylko w języku angielskim polecam ją wszystkim modelarzom figurkowym, i to nie tylko malującym farbami olejnymi. Wiele technik można adaptować przy zastosowaniu jedynie farb akrylowych odpowiednio je rozcieńczając.  Dzięki dużej ilości dobrej jakości zdjęć można prześledzić kolejne etapy malowania poszczególnych elementów miniatury i sporo się nauczyć. Oczywiście ślepe naśladownictwo pewnie nie przyniesie oczekiwanych efektów, ale skorzystanie z porad i technik zaprezentowanych w poradniku powinno stworzyć solidne podstawy dla budowy i doskonalenia własnego warsztatu.

Poradnik Painting Miniatures dostępny jest w sklepie sockelshop.

3 komentarzeto “Malowanie figurek czyli recenzja poradnika Painting Miniatures”

 1. Wojciech pisze:

  Szukałem tej książki na stronie Adalbertusa i mam problem ze znalezieniem. Można uzyskać informację ile kosztuje i jak kupić?

 2. Adam pisze:

  Jeśli zamiast wersji angielskiej może być niemiecka to taka pozycja autorstwa Danilo Cartacci „Figuren Bemallung” jest dostępna w sklepie internetowym http://www.bookcity.pl.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *