Wielka Ucieczka – figurka motocyklisty 1:35

Wielka Ucieczka – figurka motocyklisty 1:35

Dzisiaj prezentujemy galerię zdjęć figurki motocyklisty autorstwa Przemka Szymczyka, którą już w tym tygodniu wypuści Adalbertus. Figurka jest inspirowana filmem Wielka Ucieczka (Great Escape) z 1963 roku. Grający w nim Steve Mc Queen odbywa wspaniały rajd motocyklowy usiłując uciec do Szwajcarii.

Historia Wielkiej Ucieczki

Film Wielka Ucieczka powstał na bazie prawdziwej historii, ucieczki jeńców pilotów z obozu jenieckiego Stalag Luft III mieszczącemu się w Żaganiu (niem. Sagan). Obóz ten był specjalnie przygotowany do przetrzymywania jeńców sprawiających kłopoty. Przedsięwzięto liczne kroki, mające na celu uniemożliwienie ucieczki, np. puste przestrzenie pod baraki aby utrudnić podkopy, specjalne mikrofony nasłuchowe mające wychwycić odgłos drążenia tuneli. Stalag był oddalony o 600 km od Szwajcarii i 300 km od Bałtyku, co miało zniechęcić jeńców do „wycieczek”.

makieta, model stalagu z wielkiej ucieczki

Stalag III Luft w Żaganiu (foto- wikipedia)

W nocy z 24 na 25 marca 1944, 200 lotników, którzy wylosowani możliwość ucieczki spośród 500 chętnych, podjęło próbę opuszczenia obozu. Zanim Niemcy się zorientowali, zdołało uciec ok. 80 jeńców poprzez  tunel „Harry”. Spośród nich tylko trzech dotarło do celu wyprawy, dwóch Norwegów i jeden Holender. Reszta została złapana. Hitler kazał ich rozstrzelać (Sagan-Befehl), ale na interwencję Goeringa zginęło tylko 50.

motocyklista w skali 1:35

Figurka motocyklisty

Figurka uciekającego motocyklisty w skali 1:35  nie jest dokładnym odwzorowaniem postaci granej przez Steve Mc Queena. Daje ona jednak bardzo duże możliwości modelarzowi. Łatwo da się zaadaptować do roli motocyklisty na luzie, Easy Raidera w barwach alianckich lub Niemieckich. Doskonale odegra rożne role cywilne, a po małej modyfikacji może być punkowcem lub Harleyowcem w dowolnej scenerii współczesności. Nie zapominajmy o agentach, najemnikach w Iraku i innych zastosowaniach, dla których przysłowiowym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia modelarza.

wyrzeźbione części figurki

figurka podczas malowania

skok motocyklisty 1:35

Motocykl

Maszyna której dosiada nasz motocyklista to DKW NZ350, model plastikowy firmy Tamiya z dodatkiem blaszek fototrawionych. Figurka pasuje najprawdopodobniej do wszystkiego przy odrobinie wysiłku na dopasowanie.

motocyklista, figurka z lewej

figurka żywiczna motocyklisty - gotowy model

Figurka motocyklisty w skali 1:35 będzie na pewno świetnym dodatkiem do mini dioramki z motocyklem jak i też do dużej dioramy ze sceną ucieczki.

7 komentarzyto “Wielka Ucieczka – figurka motocyklisty 1:35”

 1. Tomasz Cyrek pisze:

  Świetny model ! Na pewno z czasem będę jego posiadaczem i postaram się go świetnie pomalować ! 🙂

  Pozdrawiam

 2. Jacek Szustak pisze:

  Świetne statuetki, temat mi bliski o tyle, że również w przeszłości miałem rosyjską M-ke i dwa junaki a rodzynkami były trzy amerykańskie auta z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Modele motocykli idealnie oddają pierwowzór, co jest godne uznania. Nawiasem mówiąc to bardzo ciekawa pasja, trącająca o artyzm, ekspresja oddana w wyrobie to duże wyzwanie. Gratuluję i nawet trochę zazdroszczę. Pozdrawiam Jacek.

  • mamelon pisze:

   Fajny pomysł i wykonanie. Figurka wyjątkowo dynamiczna jak i cała scenka – bardzo się podoba. Jestem pewien że znajdzie wielu zwolenników, którzy umieszczą ją w swoich winietkach. Ja całą scenkę widzę np. jak motocykl rozbija drewnianą bramę gospodarstwa i ucieka przed goniącym go psie i grupie niemieckich żołnierzy, którzy próbują go zatrzymać. Pozdrawiam

 3. Grzegorz Sułek pisze:

  Fajna figurka, ale nieco martwi mnie główka… Nie wiem czy to kwestia cieniowania czy odlewu, ale rysy są zbyt mocne i ostre. Tym niemniej bardzo ciekawy pomysł na urozmaicenie kolekcji. Pozdrawiam.

 4. Garage Kits pisze:

  Great website. Do you think about English version?

 5. This week on my blog this figure is a prize in competition!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *