Oznaki 1 Dywizji Pancernej – Normandia 1944

Oznaki 1 Dywizji Pancernej – Normandia 1944

Polska 1 Dywizja Pancerna była jedyna wielką jednostką która wzięła udział w walkach w Normandii. Zorganizowana na wzór brytyjski i wyposażona w sprzęt głownie amerykański doskonale spisała się w przełamaniu obrony i okrążeniu wojsk niemieckich pod Falaise. Wykonanie figurek żołnierzy tej dywizji jest stosunkowo łatwe z wykorzystaniem oznak rozpoznawczych z zestawu kalkomanii Adalbertus.

Polacy w bitwie Normandzkiej

Marynarka Wojenna

Pierwszymi jednostkami, które wzięły udział w bitwie normandzkiej były okręty Marynarki Wojennej osłaniające desant aliantów i ostrzeliwujące pozycje lądowe. Krążownik ORP Dragon prowadził 8 czerwca ostrzał pozycji lądowych i odparł ogniem dział głównych 152mm kontratak czołgów 21 Dywizji Pancernej Wehrmachtu przeciw plaży Sword. ORP Błyskawica i ORP Piorun osłaniały siły desantu i wzięły udział w starciu pod Ushant (8/9 czerwca), w którym zlikwidowano ostatni zespół niszczycieli Krigsmarine operujący na wodach Francji.

Udział lotnictwa myśliwsko-bombowego

W walce w Normandii wzięły udział samoloty 8 dywizjonów myśliwskich i 3 dywizjonów bombowych PSP. Pierwszego dnia operacji samoloty 131 skrzydła myśliwskiego oraz 305 dywizjon bombowy w ramach 2 Armi Lotnictwa Taktycznego wykonały 255 lotów bojowych. Dywizjon 305, dowodzony przez Bolesława Orlińskiego zniszczył koło Nancy zapas 13 mln litrów paliw co uznano za jeden z najważniejszych sukcesów podczas tej bitwy.

Thumbnail for 6166

Zniszczony sprzęt niemiecki pod Mont Ormel

1 Dywizja Pancerna

Pierwsza Dywizja Pancerna gen Stanisława Czytaj więcej…

: Oznaki 1 Dywizji Pancernej – Normandia 1944

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *