Pięć sposobów na uchwyt do malowania figurek

Pięć sposobów na uchwyt do malowania figurek

Uchwyt do malowania figurek to konieczne narzędzie dla modelarza. Trudno powiedzieć ile może być rodzajów takiego uchwytu, pewnie tyle ilu modelarzy. W tym krótkim wpisie przedstawię wybrane pięc sposobów unieruchomienia figurki do malowania, przejdźmy więc do rzeczy.

Funkcjonalnośc uchwytu do malowani figurek

Niezależnie od konstrukcji taki przyrząd powinien spełniać następujące funkcje:

  • Pewnie mocować figurkę, aby nie oderwała się podczas malowania. Nawet samo kiwanie musi przecież wpłynąć na prawidłowe położenie koloru, linii lub cienia na figurce.
  • Musi być poręczne, pozwalające na łatwy dostęp do malowanej figurki
  • Ważna sprawa – nie może męczyć zbyt szybko reki! Musi być lekkie

Pięć sposobów na trzymanie figurki podczas malowania

Zobacz jak na pięć sposobów możesz umocować figurkę na czas malowania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1. Proste przyklejenie figurki do podstawki. Przy większej podstawce nieporęczne, poza tym w wielu przypadkach wygodniej jest pomalować podstawkę i figurkę oddzielnie. Zobacz artykuł

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2. Klocek, korek lub pokrywka od spray’a – tania lekka. Jedyne co musisz zrobić to przykleić figurkę lub nawiercić otwór na drut wklejony w nogę figurki. Zbyt mocne przyklejenie może sprawić kłopot przy odklejaniu, słabe przyklejenie lub wbicie na drucie sprawi, że figurka może się oderwać w najmniej pożądanym momencie. Zobacz artykuł o figurce.

imadelko

3. Uchwyt imadłowy do figurek. Może trzymać figurke zaciskając wklejone w nogę druty lub łapiąc za podstawkę figurki przy pomocy regulowanych kołków.

pk-pro

PK-PRO, zdjęcie www.hobbyzone.pl

4. Specjalny uchwyt PK-PRO, z kabłąkiem dla palca wskazującego – ułatwia trzymanie figurek 54mm – 75 mm, wadą jest cena ok. 74-78zł. Figurkę mocujemy dwoma połówkami korka wciskanymi w otwór w podstawie przyrządu.

chwytak chwyt-figurki

5. Najtańszy, lekki i nadający się do figurek 54mm do 120mm – kawałek rurki plastikowej np. 5cm i wypełnienie ze styroduru – dwie połówki wciskane w rurkę. Nie musisz nic kleić ani nawiercać podstawki. Wystarczy że w nogę figurki wkleisz drut lub rurkę. Połówki styroduru ścisną ją, a plastikowa rurka je spinająca będzie wygodnym chwytakiem

Mam nadzieję, że dobierzesz sobie tych przykładów odpowiadające Tobie urządzenie do trzymania figurki. Napisz w komentarzu pod spodem, które najbardziej ci odpowiada. Masz własne patenty – podziel się z innymi w komentarzu poniżej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *