Polski Oficer, Wojna Polsko-Bolszewicka 1920, figurka 54mm

Polski Oficer, Wojna Polsko-Bolszewicka 1920, figurka 54mm

Druga figurka z Wojny Polsko-Bolszewickiej to polski oficer z 55 Poznańskiego Pułk Piechoty 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w 1920 roku. Wielkopolska jednostka wsławiła się w odsieczy Lwowa na wiosnę 1919 roku, w obronie twierdzy w Bobrujsku na przełomie 1919-1920 roku. Następnie opóźniała natarcie na Warszawę, i brała udział w kontrofensywie znad Wieprza 16 sierpnia 1920 roku.

Niewątpliwie elita elit Wojska Polskiego w tym czasie. Marszałek Piłsudski porównywał ją z Legionami.

Figurka żywiczna 54mm jest wzorowana na postaci płk Gustawa Paszkiewicza, dowódcy pułku. Postać bohaterska Virtuti Militari trzykrotnie! Wokół niej krąży też kilka zarzutów za powojenną służbę w LWP, i rzekomą współpracę z sowietami w czasie wojny. O tym jeszcze kiedyś napisze, bo to fascynująca historia, ze splatającymi się dramatycznymi wątkami z czasu przewrotu majowego.Gustaw Paszkiewicz i jego sztab w Bobrujsku

Figurka rzeźbiona komputerowo

Figurkę oficera wyrzeźbił znany rzeźbiarz wargamingowy  Kulasyrk w komputerze. Następnie była drukowana w 3D. Proces bardzo kłopotliwy, nie zawsze wiadomo czy wyjdzie. W końcu drukowaliśmy dwa razy. Jest to jak na razie droga technika, ale w Adalbertusie już teraz próbujemy z nią zacząć. Pierwsza figurką w tej technologii był Żołnierz WP, Berlin 1945 w 120mm.

Rendering 3D figurki

Figurkę malowałem aerografem

Na tej figurce 54mm próbowałem uzyskać podobny efekt jak w figurce Coopera w skali 1:48. Tam też opisałem metodę malowania aerografem figurek. Na zdjęciach Gustaw Paszkiewicz miał jasny mundur, a w Muzeum Wojska Polskiego są mundury oficerskie wz19 w kolorze jasnym jak amerykański interior green (chrome green) z drugiej wojny światowej. Dla tego początkowo malowałem taką zielenią o rozjaśniałem z żółtym insygnia yellow. Potem miałem chwilę szaleństwa i zbyt mocno pokryłem całość zielonym wz19 do polskich mundurów Lifecolora. To osłabiło efekt cieniowania, ale już tak zostawiłem. Poza tym gorzej szło mi rozcieńczanie farby i z malowania aerografem nie jestem zadowolony. Paradoksalnie figurka wyszła całkiem fajnie jak na standard stonowanych figurek 1:35 widywanych na dobrych dioramach.

Pierwsze cieniowanie aerografem

Cieniowanie interior green i żółtym

Bolszewicy, lepiej uciekajcie...

Ręce jeszcze nie pomalowane, reszta już prawie gotowa

Gotowa figurka

Figurka żywiczna oficera 55pp 1920, skala 54mm


Zobacz video o malowaniu figurek aerografem link

oraz inne artykuły:

Merian Cooper 1920, figurka pilota 1:48 malowana aerografem
Polski Oficer, Wojna Polsko-Bolszewicka 1920, figurka 54mm


Co dalej z 1920 rokiem w figurkach?

I tu mam pytanie do dyskusji – napiszcie w komentarzach, czy interesują Was figurki 1:35 z Wojny Polsko-Bolszewickiej? Może jakieś konkretne propozycje? Wśród odpowiedzi wylosuję jedną z najbliższych nowości Adalbertusa.

6 komentarzyto “Polski Oficer, Wojna Polsko-Bolszewicka 1920, figurka 54mm”

 1. paweł siemiński pisze:

  Miałem przyjemnośc wykonywać tą figurkę i powiem ze naprawdę polecam…ze względu na jakośc i tematykę…Jest to jedna z nielicznych rzeżb z tego okresu jakie są na rynku figurkowym

 2. Wojtek pisze:

  Dzisiaj znalazłem w sieci wpis na blogu madhamster z zdjęciami wykonania tej figurki, w ramach uczczenia Święta niepodległości w zeszłym roku. Gorąco polecam do obejrzenia!:
  http://madhamsters.blogspot.com/2011/11/urodziny-niepodlegej.html

 3. Marek pisze:

  Jeżeli chodzi o figurki z wojny 1920 roku to jak najbardziej jestem za powiększaniem oferty. Moim zdaniem najbardziej interesujące byłyby imienne figurki polskich dowódców np. Piłsudski (też na Kasztance), Haller itp. Można też wziąć pod uwagę sławne miejsca bitew np. Lwów, Radzymin itp i przedstawić figurki biorących w nich udział żołnierzy z konkretnych formacji np: zestaw pięciu figurek Orląt Lwowskich. Takie figureczki to byłby prawdziwy smaczek. Ciekawostką mogłyby być zestawy gotowych sztandarów wojsk polskich, drukowanych na papierze (obie strony), które po wycięciu i zagięciu, po pociągnięciu klejem i nałożeniu na drut dawałoby świetny sztandar do figurek w skali 54mm. Brakuje takich dodatków do figurek. Pozdrawiam. Marek Kroplewski

 4. Wojtek pisze:

  Recenzja figurki pojawiła się na blogu coloureddust.com.pl

 5. Dex pisze:

  Figurka jest genialna. Sama się wręcz maluje. Ja pokusiłem się o malowanie z 19 roku. Dodałem tylko pieska ze strzępem sowieckiej flagi.
  W sprawie figurek z Wojny Polsko-Bolszewickiej, ja chętnie widział bym figurki konne. W końcu to kawaleria odegrała znaczącą rolę w wielu starciach. Może Huzarów Śmierci ?
  Takie figurki będzie łatwo połączyć z już wydanymi i stworzyć winietki.

 6. Tomasz Cyrek pisze:

  🙂 Wykonałem recenzję tej figurki na blogu Coloured Dust i muszę przyznać jedno : rzeźba jest niesamowita! Wczoraj zabrałem się za malowanie tego modelu. Planuję zrobić coś naprawdę fajnego 🙂
  Super smaczkiem jest to, że w zestawie jest dołączona plakietka na podstawkę do skończonego modelu :)Zresztą pisałem o tym w artykule.

  Pozdrawiam

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *