Przydrożna kapliczka – podstawka figurki krok-po-kroku

Przydrożna kapliczka – podstawka figurki krok-po-kroku

Chciałem podzielić się z Wami krótkim s-b-esem wykonania scenki rodzajowej. Będzie to podstawka do żołnierzy polskich z 1939 roku. Pokażę tu jak połączyć model żywiczny z podłożem, malować, postarzyć przy pomocy produktów hiszpańskiej firmy AK-Interactive i dodać roślinność.

Montaż

Do wykonania podstawki wykorzystałem łatę sosnową, która można kupić w dużych marketach budowlanych. Została ona tylko przycięta piłą na odpowiednią wysokość i oklejona taśmą meblarską  do wykończania  blatów, natomiast miejsca łączeń zostały zaszpachlowane a następnie wyszlifowane.

 kapliczka-2

 Bazą do wykonania podłoża była kapliczka firmy Adalbertus o nr. 35501, a podłoże wykonałem  z masy samoutwardzalnej firmy Milliput.

 kapliczka-1

 Postanowiłem także jakoś ożywić  całą scenerię i w tym celu posiliłem się zestawem  foto-trawionych słoneczników firmy Voyager Models.

kapliczka-3

Prace rozpocząłem od zagruntowania wszystkiego czarnym sprayem akrylowym do zderzaków o nazwie Deco Color,

 maskowanie podstawki

Następnie piedestał zamaskowałem taśmą Tamiya i przystąpiłem do prac malarskich.

kapliczka-5

Malowanie

Jako, że dominującym elementem winiety jest kapliczka, postanowiłem zacząć właśnie od niej. Na początek za pomocą aerografu pomalowałem ową kapliczkę na kolor bazowy ,w tym przypadku szary…

worn effects

 Następnie za pomocą specyfiku AK-Interactive Worn Effects 088 pomalowałem całość , tworząc niewidoczną warstwę…ma ona działanie podobne do lakieru do włosów, lecz dla niedoświadczonych modelarzy jest bezpieczniejsza , po prostu bardziej przewidywalna.

kolor bazowy

Teraz czas  na kolor bazowy, W tym  celu wykorzystałem kolor  Ak –Interactive Cremeweiss 092 oraz  rozjaśniałem dodając białego Tensocromu firmy Life Color…

 tensocrom

 Tak przygotowana powierzchnia była gotowa na drapanie, ma ono imitować zdarcia białego tynku i farby jakimi malowane były kapliczki, a spod którego będzie widać kolor pierwotny-bazowy jakim pomalowaliśmy na samym początku…

 drapanie

 

efekt odrapań

Brudzenie z AK-Interactive

 Po tych zabiegach jest gotowa na brudzenie, oczywiście z zastosowaniem chemii AK-interactive. W tym celu korzystałem ze specyfików AK-093 oraz AK 082, które wpuściłem w zagłębienia oraz w  miejsca zacienione i po kilku minutach poprawiłem korzystając z White Spirit AK 047

 chemia AK-Interactive w akcji

zaciekanie brudem

efekt zacieków

Gotowa kapliczka. Teraz kolej na dach. W tym celu po raz kolejny posiliłem się chemią AK…

malowanie dachu

Ponownie wykorzystałem zestaw pod nazwą Modulation Set German Dunkelgelb AK 002 . Jest on dedykowany do pojazdów niemieckich w popularnym piaskowym kolorze, ale  można go stosować do wszystkiego co ma piaskowo pochodne barwy… W tym przypadku drewniana dachówka po wykonaniu modulacji została złoszowana farbą olejną Vandyke brown firmy Royal TALENS…

 dach z bliska

Teraz czas na wykonanie podłoża. Jako, że winieta  przedstawia wrzesień 1939 roku, polną drogę , ziemia po ruchach wojsk była już lekko przeorana, zdecydowałem, aby ziemia i jej kolory były zróżnicowane.

W tym celu  zamaskowałem gotową już kapliczkę, a  całość pomalowałem farbą Chiping Effect AK 711.

malowanie ziemi

…a następnie całe podłoże obsypałem pigmentami, Stosuję zasadę, że zaczynam od najciemniejszych pigmentów, a na nie nakładam coraz jaśniejsze aż do momentu zadowalającego mnie na tyle, aby wszystko utrwalić pigment fixerem AK 048. Chemię AK-Interactive kupisz w dobrych sklepach modelarskich, np. tutaj.

 zastosowanie pigmentów

piach gotowy do obsadzenia roślinami

Roślinność ożywi scenkę…

Po wyschnięciu podłoża nadszedł czas na florę. Wspomniane  na początku słoneczniki, po zagruntowaniu pomalowałem farbami z serii  1945  German Late War Colors AK 554 , a następnie wykorzystując Slime Grime Dark i Light AK 026-027 i filtru Nato tank AK 076 wycieniowałem.

 słoneczniki na dioramę

 Tak przygotowane umocowałem do podstawki,a żeby górka stała się wyższa, w niektórych miejscach przykleiłem gotowe kępki trawy  The Army Painter  pod nazwą Highland Tuft.

sadzenie trawy...

Zastosowane rodzaje roślinności modelarskiej

produkty modelarskie - roslinki na dioramę

gotowa dioramka z kapliczka 1939 rok

Prace wykonczeniowe

Na sam koniec usunąłem  maskowanie piedestału i dla podkreślenia tematyki  zamocowałem tabliczkę wycinaną laserowo z tytułem scenki.

mocowanie tabliczki

zamocowana tabliczka - podstawka gotowa

W tym czasie nadszedł czas na budowę figurek, ale o tym innym razem. Mam nadzieję, że wyżej wymieniony opis pozwoli Wam w łatwy sposób wykonać swoją podstawkę oraz rozbudzi Waszą wyobraźnię w budowaniu scenek i dioram.

Zobacz też

Woda na podstawce krok po kroku

Ruiny na podstawce z Lifecolor, AK-Interactive i pigmentami

 

 

 

6 komentarzyto “Przydrożna kapliczka – podstawka figurki krok-po-kroku”

 1. Wojtek pisze:

  Widzę, że muszę się lepiej przyłożyć do AK-Interactive. Fajnie wychodzi. Szczególnie podoba mi się dach, roślinki też są świetne.

 2. Mateusz pisze:

  Świetnie to wgląda. Zwłaszcza podoba mi się droga. Czy ten utrwalacz do pigmentów ich nie spłukuje?

 3. M.G. pisze:

  świetny efekt z odpryskami na kapliczce!

  Od dawna kusi mnie ta kapliczka, świetny dodatek do dioramy ale okazuje się, że nie tylko.

  AK-Interactive niedawno zacząłem się bawić i bardzo ułatwiają życie.

  Pytanie co do roślinności z Army Painter-w Adalberus niedostępna-jakieś podpowiedzi gdzie szukać?

 4. Fajny wpis. Zapraszam do mojego bloga, gdzie napisałem kilka wskazówek na temat weatheringu.

  • Wojtek pisze:

   Dzięki za komentarz. Pamiętaj jednak, że kiedy promujesz własny blog na cudzych stronach, to napisz więcej treści, która coś wnosi do komentowanego artykułu. Przyłóż się trochę. Inaczej można by cię posądzić o „spamowanie na na blogach”.

 5. A mnie podoba się bardzo słonecznik. Ciekawe jak został wykonany? No i wymalować Matkę Boską też nie było łatwo. Modelarz z Gubina Jerzy Urbanowicz.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *