The Weathering Magazine No 8. – Wietnam

The Weathering Magazine No 8. – Wietnam

Czasopismo The Weathering Magazine wydawane przez Miga Jimeneza zdobyło sobie już pewną popularność. Każdy z numerów omawia inny aspekt postarzania modeli czołgów, samolotów i okrętów. I jakkolwiek techniki te są użyteczne przy wykonaniu figurek, a zwłaszcza ich podstawek – można zadać pytanie, dlaczego recenzujemy go w serwisie o figurkach.

Odpowiedź jest prosta, numer wyłamuje się ze schematu omawiania wybranego sposobu weatheringu i zawiera wyjątkowo dużo materiałów o figurkach.

Weathering - Wietnam

Niepopularna wojna – Wietnam

Już w artykule wstępnym Mig zwraca uwagę, że podobnie jak wojna ta jest kontrowersyjna w Stanach, tak też jest znacznie mniej popularna wśród modelarzy. A użyto w niej ogromnego bogactwa sprzętu, taktyki i uzbrojenia. Dla tego Mig postanowił wyłamać się i poświęcić numer modelom i technikom modelarskim z tej wojny. Zobaczmy co przyda się modelarzom figurowym.

Błoto Wietnamu

Ziemia w Wietnamie jest z reguły czerwona, co zauważyli już koloniści francuscy nazywając ją „Tera-Rouge”. Ian Hamilton podaje jak wykonać imitacje czerwonego błota i pyłu. Dodatkowo, przy pomocy poręcznej mapki Obydwu Wietnamów podaje gdzie występowały inne rodzaje gleby, od plaż przez góry do błota delty Mekongu. Każdy z podanych kolorów jest od razu pokazany w formie mieszanki produktów Ammo.

issue-8-vietnam-english-2

Bravo – Six

W naturalny sposób gwiazdą numeru jest Władimir Demczenko z firmy B-6 – producenta najlepszych figurek z tego konfliktu. Opublikowane zostały dwa jego artykuły. Pierwszy o efektownym malowaniu figurek oficerow US Army – odcienie olive drab malowane temperami.
Drugi artykuł przedstawia powstawanie winietki z wietnamska snajperką w dżungli – skoncentrowany jest głównie na odtworzeniu roślinności z rożnych materiałów, blaszek Eduarda, papierowych roślin Federicus-Rex itp.

issue-8-vietnam-english-1

Wietnam po latach

Jean Bernard Andre, modelarz znany głównie z dioramek budowanych od podstaw – wraków okrętów, przedstawia mini winietkę z odwiedzającym Wietnam po latach oficerze US Navy – Senatorze McCain, który przypomina sobie horrory wojny nad brzegiem rzeki w towarzystwie najnowszego roweru Diopark. Figurka wyrzeźbiona od podstaw jest centralnym punktem dioramy, a artykuł koncentruje się na wykonaniu brzegu rzeki, wody i roślinności.

issue-8-vietnam-english-3

Zawartośc numeru The Weathering Magazine No 8. – Wietnam

Poza tym w numerze znajdziecie artykuły o budowie i postarzaniu M-48, malowaniu wargamingowego T-55 oraz 1/35 Type 59.
Lotnictwo reprezentuje UH-1B 1/35 oraz 1/48 F4-B i Mig-17. Całość dopełnia robot fantasy i a uwagę od modelarstwa odciągają zdjęcia młodych kobiet w atrakcyjnych pozach.

Możemy licz\yc na to, że numer ukaże sie wkrótce w wersji polskiej dzięki wydawnictwu Quick-wheel.

Our thank to Mig Jimenez for sending review samples.

One Responseto “The Weathering Magazine No 8. – Wietnam”

  1. WARLORD pisze:

    Wygląda interesująco. Oprócz technik, na pewno pomocna będzie mapka, bo właśnie wbrew powszechnemu przekonaniu ziemia w Wietnamie nie wszędzie jest czerwona.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *