Westerplatte 1939 – figurki 1/35

Westerplatte 1939 – figurki 1/35

W przeddzień 75 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej prezentujemy figurki i mini dioramkę Westerplatte 1939. Miejsce, gdzie żołnierz polskiej piechoty wykazał wyższość nad niemieckim przeciwnikiem, pomimo ogromnej dysproporcji siły ognia. Zobacz zdjęcia figurek oraz tło historyczne wydarzeń.

Diorama Westerplatte w skali 1/35

Diorama przedstawia fragment muru Westerplatte i oficera obserwującego pancernik Schlezwig-Holstein w przeddzień wojny – 31 sierpnia 1939.

Thumbnail for 7085

Wartownik

Pierwsza figurka przedstawia żołnierza piechoty Wojska Polskiego 1939 w letnim mundurze serwisowych z jego sprzętu wartownika. Mundur został wykonany z płótna lnianego koloru oliwkowego. Zużyty w czasie intensywnych ćwiczeń latem i często prany był wyblakły, w kolorze piaskowym lub prawie białym. Żołnierz jest wyposażony w polskiej produkcji karabin Mauser 98, bagnet, maskę przeciwgazowa i chlebak. Zamiast regularnych butów – trzewików i i owijek nosi wysokie buty juchtowe. Były one używane w jednostkach KOP i na Westerplatte – można je było błyskawicznie nałożyć w trakcie Alarmu.

Więcej informacji i zdjęć – patrz internet SRH Cytadela

Oficer

Druga figurka przedstawia oficera w mundurze służbowym, szytym na miarę dla oficerów. Uzbrojenie to pistolet Vis, obok niego wyposażeniem jest mapnik, maska p-gaz i lornetka. Można go wykonać w rogatywce lub w hełmie, twarz jest wzorowana na kpt. Władysławie Raginisie z walk pod Wizną, ale bez problemu może grać role oficera Czytaj więcej…

: Westerplatte 1939 – figurki 1/35

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *