Woda na dioramie – krok po kroku

Woda na dioramie – krok po kroku

W pierwszym na łamach www.figus.pl poradniku modelarskim przedstawię jeden ze sposobów wykonania wody na podstawce figurki lub dioramie. Użyłem preparatu Solid Water firmy Deluxe Materials z Anglii.  Za przedmiot tego ćwiczenia wybrałem sobie jedną z moich starszych figurek – grunwaldzkich.

Figurka Krzyżaka 54mm

Woda pod Grunwaldem

Figurka to rycerz Andrei spod Azincourt, 54mm, pomalowany na Krzyżaka. Figurka Krzyżaka bierze udział w końcowej fazie Bitwy pod Grunwaldem.  Wtedy to uciekające niedobitki armii Zakonu musiały pokonać strumyk, czy też rów melioracyjny prowadzący od młyna na północno-zachodnim krańcu pola bitwy. Jedyny mostek został zablokowany przez masy uciekinierów i  wielu rycerzy znalazło swój koniec, doścignięci przez Wojska Koronne.

„Na śmierć, nie na niewolę” zawołał Maćko z Bogdańca. „Stawaj psie” odpowiedział Kuno von Liechtenstein w epopei Henryka Sienkiewicza.

Przyparci do przeszkody wodnej rycerze zakonni zostali wycięci. Z filarów Zakonu (pięciu najwyższych urzędników) przeżył tylko jeden. Z 280 Krzyżaków biorących udział w bitwie, zginęło 203. W wojskach polsko-litewskich tylko 12 znanych z nazwiska rycerzy. Właśnie podczas tego pościgu złamana został potęga Krzyżacka. Jak widzicie – woda na podstawce jest tu niezbędna, wyjaśnia kontekst sytuacji.

Wykonanie wody na dioramie

Figurka już wieloletnia – miała dosyć nieudolnie wykonaną wodę. Postanowiłem skorzystać z okazji i użyć wody Solid Water firmy Deluxe Materials. Firma ta jest znana modelarzom zachodnim z serii preparatów do wykonywania dioram i domków dla lalek – z serii Scenic. Można wśród nich znaleźć różne rodzaje śniegu, wody i rdzy, kleje do plastiku i cjanoakrylowe.

Solid Water

Solid Water to preparat do wykonywania stojącej wody z oferty Deluxe Materials. Obok niego firma ma także Scenic Water do wykonywania wartkich strumieni, a w połączeniu ze Scenic Fibres – nawet wodospadów. dodatkiem do tych preparatów modelarskich są barwniki do wody i Scenic Waves do wykonywania fal.

Woda na dioramę - Solid Water

Solid Water to dwuskładnikowa żywica, mieszana w proporcjach 2:1. Warto pamiętać, że składniki żywicy, w których utwardzacz jest dodawany w innej niż 1:1 proporcji do żywicy, powinny być starannie odmierzone. Inaczej będą zbyt wolno tężeć bardzo długo pozostając lepkie. W zestawie znajdują się strzykawki, polietylenowy kubeczek miarowy i szpatułka do mieszania.

Woda na podstawce – krok po kroku

dno strumyka - szpachlówka akrylowa i liście

Przygotowanie podłoża – oczyszczone ze starej imitacji wody  podłoże zostało pokryte warstwą szpachlówki akrylowej Deluxe Materials, podobnej do szpachlówki Vallejo, ale występującej w dużej, plastikowej tubie ułatwiającej nakładanie. Dodałem kilka liści z kwiatów brzozy, dla zróżnicowania powierzchni.

wstęp do wlewania wody

Kolejnym etapem jest dodanie roślin i ścianek z płyty plastikowej. Przykleiłem je klejem cjanoakrylowym bezzapachowym Deluxe Materials – Roket Odourless. Prawie nie zostawia on śladów oszronienia na szklanych elementach. Całość została uszczelniona szpachlówką akrylową.

w pół drogi z wlewaniem wody

Wymieszałem Solid Water. Użycie Solid Water wymaga uwagi. Nie należy pomylić strzykawek, z wiadomych chyba względów. Należy mieszać powoli, aby uniknąć uwięzienia pęcherzyków powietrza. Ja trochę za mało, albo raczej za bardzo się starałem i pęcherzyki jednak się pojawiły.

wyciaganie powietrza z żywicy

Także podłoże było zbyt ambitne na pierwszy raz, z dużą ilością zakamarków – więc odpowietrzanie było konieczne. Użyłem strzykawki z grubą igłą z jednego z zestawów Deluxe Materials. Potem podgrzałem żywicę lekko (aby nie zwichrować plastikowego obramowania) suszarką do włosów, i pozostałe małe pęcherzyki uciekły ku powierzchni. Podgrzana żywica staje się bardziej płynna i zmniejsza się jej napięcie powierzchniowe. Pozwala to nawet bardzo małym pęcherzykom uciekać do góry.

druga warstwa Solid Water

Rozochocony postanowiłem od razu wlać wodę do końca, nie czekając na zastygnięcie pierwszej warstwy.

dopełnianie do poziomu wody

Ostatnie krople nałożyłem szpatułka. Podstawkę zostawiłem na noc pod żarówka, przykrywając tylko torebką foliową, aby nie osiadał na niej kurz. Torebkę przedziurawiłem na rogu, aby ewentualne gazy mogły się ulatniać. Nie wiem czy było to potrzebne, zrobiłem tak na wszelki wypadek.

Zbyt szybkie wypełnienie trudnego podłoża i podgrzanie żarówką okazały się lekkim błędem. Cześć bardzo drobnych, uciekających pęcherzyków zastygła w toni wodnej. Gdybym nie podgrzewał żarówką, nie uciekałyby spośród liści. Ciepło, po wstępnym uwolnieniu pęcherzyków,  przyspieszyło tężenie żywicy. Zamiast przez 24 godziny, stężała przez noc.

Akurat w takim, lipcowo-upalnym rowie można spodziewać się dużej ilości gazów uwalnianych przez muł. Jest więc to nawet realistyczne. Przy innych ciekach wodnych trzeba jednak wlewać żywice etapami i czekać do zastygnięcia.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Wam w przygotowaniu podstawek figurkowych z żywiołem wodnym i że unikniecie błędów które były moim udziałem.

Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.

8 komentarzyto “Woda na dioramie – krok po kroku”

 1. ARBAL pisze:

  Bardzo dobry tutorial! Czy ta „woda” jest dostępna w sklepie Adalbertus? Od jakiegoś czasu poszukuję takiego specyfiku. Będe wdzięczny za informację.

 2. ARBAL pisze:

  Dziękuję, nie zetknąłem się prędzej z ta marką. Wygląda to dosyc interesująco, a i ceny nie są zaporowe.

 3. figfan pisze:

  Widzę że działa tak samo jak woda z Andrea Miniatures której używam od kilku lata ale ta jest faktycznie dużooo tańsza…Myśle że warto jej wyprubować co uczynie lada dzień

 4. Marcin pisze:

  Bardzo motywujący artykuł. Chyba będzie trzeba spróbować…

 5. Mateusz pisze:

  Wyjątkowo pożyteczny wpis :). Zastanawiam się tylko jak od strony technicznej wyglądałoby tworzenie dioramy z np. samolotem amfibią „zaparkowanym” na wodzie.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Wielkie Pobicie – Krzyżak 1410 – Modele i okruchy historii - […] i zarośla i dodałem ślady krwi. O tym jak wykonałem poprawki podstawki napisałem artykuł woda na dioramie krok po…

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *